Netikėk lengvu uždarbiu

Birželio 5 dieną Joniškio žemės ūkio mokykloje lankėsi Šiaulių apskrities VPK Joniškio rajono Policijos komisariato pareigūnai Daina Kaminskienė ir Algirdas Sakalauskas, kurie I kurso ir 2g klasės mokiniams priminė vasarą būti atsargiais ir nepakliūti į prekybos žmonėmis pinkles.

Nusikalstama veika – prekyba žmonėmis – laikoma antra pagal pelningumą nusikalstama veikla po prekybos ginklais ir narkotikais. Sunku tiksliai pasakyti nusikaltimo mastą, bet specialistai teigia, kad pasaulyje yra apie 30 milijonų prekybos žmonėmis aukų, o Lietuvoje prekybos žmonėmis mastai yra didžiausi tarp Baltijos valstybių.

Pareigūnai papasakojo apie pagrindines prekybos žmonėmis formas, verbavimo būdus, paaiškino į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo užsienyje ir kur kreiptis papuolus į prekybos žmonėmis tinklą.

Vykstant dirbti į užsienio valstybes svarbu:

1) turėti dokumentų ir draudimo kopijas;

2) užsirašyti šalies, į kurią vykstama ambasados ir pagalbą teikiančių organizacijų prekybos žmonėmis aukoms, kontaktinius duomenis;

3) iš anksto sudaryti sutartis, kuriose būtų nurodytos darbo ar kelionės sąlygos; 

4) jeigu įdarbina Lietuvos įmonė, patikrinti, ar ji turi licenciją darbinti užsienyje;

5) susitarti su tėvais, globėjais, kokiu būdu bus pranešama, kaip sekasi užsienyje;

6) su savimi pasiimti tiek pinigų, kad būtų galima grįžti namo;

7) niekam nepalikti paso;

8) kritiškai vertinti faktą, jeigu darbdaviai apmoka asmeniui kelionę, perka rūbus, maistą ir kitus materialinius daiktus, motyvuodami gera valia, pagalba pradžiai. Prekeiviai žmonėmis neretai apsimeta, kad tvarko asmens dokumentus, apmoka kelionei būtinas išlaidas, pramogų išlaidas – vėliau prekybos žmonėmis auką priverčia padengti patirtas išlaidas kaip menamą skolą;

9) nebendrauti su įtarimą keliančiais nepažįstamaisiais viešose pasilinksminimo vietose (pavyzdžiui, baruose, kavinėse, naktiniuose klubuose), asmeninių pažinčių tarnybų, pokalbių svetainių erdvėje – dažniausiai taip elgiamasi verbuojant jaunas merginas išnaudojimui seksualinių paslaugų versle;

10) kritiškai vertinti darbo pasiūlymus internete, kai siūloma: greitai atliekama paslauga, per daug akcentuojamas patikimumo faktorius, išlaikomas anonimiškumas, viliojama dideliu atlyginimu, į visus klausimus atsakoma ,,taip“, keliami nedideli reikalavimai išsilavinimui ar profesinei kvalifikacijai, paskiriami susitikimai gatvėje, nereikalingi užsienio kalbos įgūdžiai.

Jeigu atsitiko tokia nelaimė, geriausia skambinti visą parą veikiančiu SOS numeris +370-679-61617, skirtu konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius. Šiuo numeriu skambinti kviečiami ir šeimų nariai, bet kokių tarnybų atstovai, įtariantys apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atvejį.

Informaciją parengė socialinė pedagogė Vaida Gendvilaitė-Petrošienė