Apvaliojo stalo prevencinė paskaita-diskusija „Rūkymas yra liga ar priklausomybė“

Gruodžio 15 dieną Joniškio žemės ūkio mokyklos bibliotekoje susirinko būrys mokyklos bendruomenės narių: mokinių tarybos nariai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vilma Mingailienė, socialinė pedagogė Vaida Gendvilaitė-Petrošienė, psichologas Deividas Beinoras, mokinių tarybos koordinatorė Justė Puipaitė-Žabarauskienė, neformaliojo ugdymo organizatorė Aistė Paulauskienė. Šis gausus būrys jaunų žmonių prie apskrito stalo diskutavo apie cigaretes bei tabaką.

Buvo ieškoma atsakymų į klausimus, kiek mokiniai tikrai žino apie rūkymo žalą bei galimas pasekmes, kodėl rūkoma, taip pat pasikalbėta iš kur ir kada šis žalingas įprotis atkeliavo pas mus. Paklausus, ar mokiniai žino apie tabako žalą organizmui, visi atsakė teigiamai, tačiau paprašius įvardinti konkrečius pavyzdžius, paaiškėjo, kad jie iš esmės žino, tik jog rūkyti yra blogai. Rūkymas tampa viena pagrindinių socialinių-medicininių problemų Lietuvoje – vis jaunesnio amžiaus mokiniai pabando parūkyti. Diskusija prasidėjo nuo trumpo filmuko „Mesk rūkyti – nugalėk priklausomybę“, po to trumpai buvo pristatyta tabako istorija, rūkymo priežastys ir pasekmės – tiek pačiam, tiek aplinkiniams. Rūkymo ypatumas yra ta, kad rūkantys žmonės per pasyvų rūkymą gali pakenkti aplinkinių sveikatai, nors daugelis apie tai nė nesusimąsto. Diskusijos tikslas buvo ne uždrausti rūkymą ar pasmerkti rūkančiuosius, o pabrėžti, kad rūkymas yra brangus malonumas, kenkiantis ne tik pačiam sau, bet ir aplinkiniams, skatinti mokinius pamąstyti. Buvo galima padaryti išvadą: rūkymas yra liga, ir jis gali sukelti dar didesnes ligas.

Galima teigti, kad diskusija pavyko: mokiniai pasidalinimo mintimis, patirtimi, gavo naujos informacijos ar prisiminė jau žinomus dalykus. Smagu, kad į šią diskusiją susirinko mokiniai iš skirtingų grupių ir kursų, tad jų patirtis ir požiūris skyrėsi. Mokinių aktyvumą taip pat paskatino neįpareigojanti bibliotekos aplinka, puiku, kai veiksmas vyksta ne tik klasėse ar aktų salėje.

Informaciją parengė socialinė pedagogė V. Gendvilaitė-Petrošienė

Nuotraukos A. Paulauskienės