Gyvenimo pamoka: svarbu išnaudoti galimybes

Gyvenimo pamoka: svarbu išnaudoti galimybes

UAB „Žvalguva“ Joniškio filialo vadovu prieš trejetą metų tapo joniškietis Danas Valys. Jis pakeitė savo mokytoją, ilgametį vadovą ir filialo įkūrėją Eugenijų Butkų, kuris dabar yra šios visoje Lietuvoje veikiančios  bendrovės komercijos direktorius, šalia kurio  dirbo ir mokėsi  visą dešimtmetį.

Danas, Joniškio žemės ūkio mokyklos auklėtinis, pagal profesiją elektrikas, savo įgytas žinias sėkmingai pritaiko tik savo namų ūkyje – samdyti  kvalifikuotų specialistų elektros instaliacijai įrengti tiek gyvenamajam namui, tiek ūkiniui pastatui nereikėjo – visus darbus atliko savo rankomis. Nors 48 metų vyras iš savo įgytos profesijos ir negyvena, tačiau šioje mokykloje įgytos žinios labai praverčia dabartinėje jo veikloje.

Atsakingas už visą filialo veiklą

Visose žemės ūkio paslaugas tiekiančiose bendrovėse įsisiūbavęs pasiruošimas pavasariniams darbams. Dano Valio rūpestis – organizuoti UAB „Žvalguva“ Joniškio filialo paskutinius  praėjusių metų žemdirbių derliaus realizavimo darbus, sandėlių valymą ir pasirengimą priimti naują šių metų derlių, numatyti ir pakankamai bendrovės klientus aprūpinti žemės ūkio kultūrų sėklomis, mineralinėmis trąšomis, augalų apsaugos priemonėmis, įvertinti ir sezonui paruošti žemės ūkio produkcijos džiovinimo, valymo įrangą, kad piko metu darbai vyktų sklandžiai, kaip laikrodis.

Pasak Dano Valio, derlingame mūsų rajone paslaugas žemės ūkiui siūlančių bendrovių tinklas yra pakankamai tirštas, tad norint klientą išsaugoti, būtina turėti kokius nors privalumus.

– Manau, kad  UAB „Žvalguva“ Joniškio filialo  pranašumas yra tas, kad turime net tris vadybininkus, profesionalius, didelės patirties turinčius agronomus, kurie  važiuoja į ūkininkų laukus, apžiūri, įvertina pasėlius ir  konsultuoja, ką laiku padaryti, kokių priemonių imtis. Išskirtinumas dar ir tas, kad  savo klientams siūlome tik  praktikoje patikrintas grūdinių kultūrų veisles ir sėklas, pirmiausia jos ir išbandomos  mūsų bendrovės komercijos direktoriaus šeimos ūkio laukuose. Toks tamprus  bendradarbiavimas duoda labai gerų  vaisių – derliai, jei  viso žmogaus triūso nesugadina gamta, būna įspūdingi, – pasakoja  UAB „Žvalguva“ Joniškio filialo vadovas Danas Valys.

Turėjo tapti perspektyviu sportininku…

Danas Valys  savo laiku galėjo tapti ir labai perspektyviu sportininku. „Aušros“ gimnazijoje kadaise  buvo sustiprinta fizinio lavinimo, sportiškų mokinių klasė, kurioje mokėsi ir Danas. Būtent šios klasės mokiniams buvo žymiai daugiau fizinio lavinimo pamokų ir treniruočių nei kitiems. D. Valį, kaip ir daugelį, sužavėjo mokytojas Sigitas Adomavičius, rengęs puikių rezultatų siekiančius lengvaatlečius. Danas  mokykloje buvo žinomas šuolininkas į aukštį, geras bėgikas, daugkartinis vidutinių nuotolių (800, 1500 metrų) rajono čempionas. Vyresnėse klasėse trys perspektyviausi, turintys gerus duomenis, keturiolikamečiai, tarp jų ir Danas, išvažiavo į Šiaulių sporto mokyklą.

– Ten per porą metų ir įvyko lūžis. Susidėjo daug faktorių: paauglystė, gyvenimas bendrabutyje, dideli  sportiniai krūviai – po dvi treniruotes per dieną… Manau, tai ne paauglių pečiams būdavo per vieną treniruotę  nubėgti 20 kilometrų. Todėl ir užsileido  mokslai bendrojo lavinimo mokykloje. Po dvejų metų  pats nusprendžiau, kad noriu būti namuose, Joniškyje. Tėvai mano pasirinkimui neprieštaravo, – savo istoriją pasakoja šiandien sėkmingas filialo vadovas, kurio gyvenime  vis tik sporto, nors ir mėgėjiško, likę nemažai – jis žaidžia krepšinį, daug metų – su „Perkūno“, „Starto“ komandomis, visada atstovauja Joniškio seniūnijai krepšinio 3×3 varžybose…

… bet tapo elektriku

Grįžęs iš Šiaulių sporto mokyklos tiesiu taikymu pasuko į Joniškio žemės ūkio mokyklą, pasirinko elektriko profesiją. Ir  niekada dėl to nepasigailėjo.

– Šiauliuose per sportą tiek buvau užleidęs mokslus, kad praktiškai neturėjau žalio supratimo, kas ta fizika. O Joniškio žemės ūkio mokykloje man akys nušvito – mūsų, 25 grupės, auklėtoja, fizikos mokytoja Daina Rudienė  buvo ir labai gera, ir griežta. Iš viso, šioje mokyklos , kai aš mokiausi, buvo labai daug stiprių mokytojų, gebėjusių sudominti, perteikti žinias. Aš gi elektrikas, be fizikos žinių  su šia profesija esi niekas. Ir  būtent D. Rudienės dėka aš už viską, ką buvau praradęs, atsigriebiau – elektros mikroschemas  skaičiau užsimerkęs, – Danas giria savo pirmos profesinės kalvės pedagogus, kurie išmokė svarbiausią pamoką – ne tik rasti  ir turėti tikslą, bet dar svarbiau – išnaudoti atsirandančias galimybes ir  mėgautis tuo, ką darai.

Žinoma, ir šioje mokykloje sportininkai buvo bendruomenės žvaigždutės.  Danas mokėsi  kartu su Andriumi Šležu, kuris vėliau tapo žinomu krepšininku, LKL, NEBL, BBL, RKL čempionu, ULEB taurės laimėtoju, „Lietuvos ryto“ komandos  vyr. treneriu… Su  juo Danas  pradėjo rimtai žaisti krepšinį, keletą metų iš eilės  jų komanda  krepšinio turnyruose niekam neužleido  I vietos  lyderio pozicijų. Tačiau ir  bėgimo neapleido – keletą metų mokykloje laikėsi Dano pasiektas 60 m  distancijoje pasiektas rekordas.

Profesiją pakeitė aplinkybės

Danas  nuoširdžiai atviras: jei  tuo metu, kai jis su diplomu rankose stovėdamas ant naujo  gyvenimo etapo slenksčio, būtų gavęs rimtą darbo pasiūlymą, ko gero šiandien  ir  dirbtų pagal profesiją. „Tačiau  tuo laiku buvo labai sunku darbą gauti, tad pasirinkau tarnybą Lietuvos kariuomenėje. O iš jos grįžus gyvenimo vaga pasisuko kita kryptimi – tapau  malūninku ir mano karjerą realiai pakoregavo… grūdai“, – apie lemtingus posūkius kalba  buvęs Joniškio žemės ūkio mokyklos auklėtinis, vėliau tapęs pašarų gamybos įmonės  apsaugininku, o netrukus – ir Joniškio padalinio apsaugos skyriaus vadovu.

Labai smalsų, organizuotą, inovatyvų vaikiną pastebėjo Šarkių elevatoriuje  dirbęs meistras ir pakvietė  prisijungti prie komandos.  O prieš 10 metų per krepšinį užsimezgė pažintis su tuometiniu UAB „Žvalguva“  Joniškio padalinio vadovu Eugenijumi Butkumi, kuris irgi kiaurai mato perspektyvius žmones. Taip Danas tapo jo dešiniąja ranka, tvarkiusia visus  filialo ūkinius reikalus – kad  žemdirbių su grūdais eilės  judėtų, kad įrenginiai  užtikrintai veiktų, kad laiku būtų pakrauti vagonai… Būtent  dirbdamas „Žvalguvoje“ Danas pajuto poreikį  dar pasimokyti – prieš ketverius metus sėkmingai baigė aukštąjį sausumos transporto inžineriją ir vadybą Šiaulių kolegijoje

Laimingas trijų dukrų tėtis

Su žmona Asta, „Saulės“ pagrindinės mokyklos anglų kalbos mokytoja  metodininke, Danas augina  tris dukras. Ir nelaiminga fizika gali būti laiminga, jei jos moko tinkami mokytojai. Tą parodė paties Dano patirtis. Tą patį demonstruoja ir  vyresnioji Valių dukra Milda,  taikomosios fizikos antrakursė Vilniaus Universitete. Šį pavasarį tą pačią „Aušros“ gimnaziją, kaip ir tėtis Danas, baigs ir Valių dvynukės – Simona su Auguste. Visos trys dukros dar ir meniškos prigimties – Milda su Auguste  baigė  fleitos klasę  A. Raudonikio meno mokyklos Muzikos skyriuje, Simona – Dailės skyrių. Tačiau nebūtinai tai reiškia, kad  jos bus menininkės. Juk ir jų tėtis, perspektyvus sportininkas, netapo profesionaliu lengvaatlečiu, kad paliktum savo pėdsaką…

 

Publikaciją skaitykite Joniškio laikraštyje miestui ir rajonui ,,Sidabrė‘‘ Nr.17 ;2022 m. kovo 5 d.;  1 – 6 psl.