Jurginių kermošius – šventė sodininkui ir ne tik…

Jurginės – lietuviška pavasario žalumos šventė. Senovėje tai buvo reikšminga žemdirbių ir arkliaganių šventė. Anot senolių, Jorė arba Joris – pavasario Perkūnas. Jis vaizduojamas kaip raitelis, valdantis žemės raktus, prikeliantis augaliją. Jorė po žiemos šalčių atrakina žemę, pasiunčia į ją lietų. Šį pavasarį Lietuvos žemdirbius užklupo sausra, todėl to lietaus ypač visi laukia: ir ūkininkai, ir nuosavų žemės sklypų savininkai. Šeštadienį, balandžio 27-ąją, jau nuo pat ryto švietusi skaisti ir šilta saulė nebuvo kliūtis vykstantiems į tradicinį, jau dvyliktą kartą Joniškio žemės ūkio mokykloje vykusį „Jurginių kermošių“. Tai – tradicinė mugė, suburianti liaudies meistrus, sodininkus, daržininkus, kulinarinio paveldo atstovus, tautodailininkus ir tiesiog visus, norinčius nudžiuginti lankytoją jam pristatant savo išaugintą ar pagamintą produkciją.

Šios mokyklos parke jau nuo ankstyvo ryto skambėjo muzika, o kermošiaus svečius, prekeivius ir pirkėjus nuo scenos sveikino Velykė Zuikė. Oficialų šventės atidarymą paskelbė jos vedėjai Dovilė Vaičiulienė ir Gediminas Andrašiūnas. Susirinkusius pasveikino mokyklos direktorius Liudas Jonaitis ir naujasis rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius. Buvo pasidžiaugta į šventę atvykusiųjų ir atvežtų gėrybių gausa ir visiems palinkėta gausaus derliaus, gražios bei įspūdingos dienos.

Pavasario žemės darbų pradžią simbolizuojanti šventė į šiaurės Lietuvos pakraštį jau 12–tą kartą sukvietė mūsų kraštiečius ir prekeivius iš Vilniaus, Šiaulių, Birštono, Šilutės, Klaipėdos, Kauno, Alytaus ir kitų miestų – šį kartą jau iš visos Lietuvos ir iš gretimos Latvijos ar tolėliau nuo mūsų esančios Lenkijos – atvykusius! Renginyje užsiregistravo dalyvauti rekordinis jų kiekis – virš 200, o šilta diena leido šventės dalyviams neskubant apžiūrėti ar įsigyti įvairiausių gėrybių: nuo vaismedžių, vaiskrūmių ar dekoratyvinių augalų iki tautodailės, įvairiausių rankdarbių, papuošalų, medžio dirbinių ar kitų tradicinių amatų bei kepinių, medaus, giros ir kitokių delikatesų. Panašu, kad šventė pritraukė daug smaližių, mat, mėsos, rūkytos žuvies ar konditerijos gaminių paviljonų šeimininkai vos spėjo suktis aptarnaudami pirkėjus.

Kiek kitokiais talentais apdovanotieji iš gretimų Radviliškio, Pasvalio ir savo Joniškio rajono bei mokyklos saviveiklininkų kolektyvai kėlė nuotaiką, suteikdami progą visiems kermošiaus dalyviams pasilinksminti, šiltai pabendrauti, pašokti ar kitaip pasimėgauti šventės atmosfera.

Ne paslaptis, kad „Jurginių kermošius“ į mokyklą paprastai  visada sutraukia gausų svečių būrį, bet ypač smagu išgirsti, kad į mugę mielai atvyksta ir siūlo įsigyti pačių auginamų augalų, želdinių, medelių buvę šios mokyklos mokiniai, čia įgiję dekoratyvinio apželdintojo ar kitas specialybes. Absolventė Roberta Mažeikaitė su draugu Luku Ališausku prekiavo savo užaugintais Honeoye (Honey) braškių daigais. Šio renginio metu, organizatoriams artimiau susipažinus su muilo iš natūralių medžiagų gaminiais jau apie 10 metų šios mokyklos organizuojamose rudens ir pavasario mugėse prekiaujančia pedagogės šeima iš Latvijos, gimė idėja artimiau susipažinti, o ateityje galbūt parengti ir vykdyti tarptautinius tautinio paveldo pristatymo projektus ar kitokius kultūrinius-profesinius renginius tarp Valmieros technikumo ir Joniškio žemės ūkio mokyklos.

„Jurginių kermošiaus“ šventę vainikavo paties renginio vedėjo Gedimino Andrašiūno atliekama skambi liaudies daina, kviečianti visus džiaugtis žeme, darbu, pavasariu ir jų teikiamais malonumais. Šventę organizavusi Joniškio žemės ūkio mokykla ir Joniškio kultūros centras dėkoja visiems svečiams, muzikantams, dainininkams ir šokėjams, pirkėjams ir pardavėjams, visiems atvykusiems, be kurių tradicinis kermošius nebūtų buvęs toks įspūdingas.

 

Informaciją parengė Reda Sinkevičienė

Nuotraukos Virginijaus Norvilo