Kaip turi atrodyti mūsų Joninių stalas?

Artėja visų lietuvių taip mėgiama vasaros šventė – vasaros saulėgrįža – Rasos, Kupolės diena. Vėliau ši šventė buvo sutapatinta su švento Jono diena ir pavadinta Joninėmis. Trumpiausią metų naktį ieškoma paparčio žiedo, pinami gėlių, ąžuolo vainikai, šokinėjama per laužus ir, žinoma, švenčiama prie vaišių stalo su draugais, artimaisiais. O kaip gi turi atrodyti vasaros saulėgrįžos stalas? Joniškio žemės ūkio mokyklos padavėjų ir barmenų profesijos mokytoja Daiva Mažeikienė pataria, kokie stalo dekoravimo akcentai, koks maistas tinkamas Joninių šventimui. „Kiekvieno pasirinkimas, ar tai bus bendravimas prie furšeto stalo, ar susėdus visiems prie bendro stalo. Vaišių stalas turi būti gaivus, vasariškas, su šviesiais motyvais. Galima naudoti žvakes, jos tarsi nedideli laužai, kurie visad liepsnoja trumpiausią metų naktį“, – teigia D. Mažeikienė.

Svarbiausi akcentai turėtų būti šiųmetinis medus, vanduo, paparčiai. Jeigu nerasite ūksmingoje vietoje nusiskinti paparčio šakelės, galima rinktis ir kitus augalus: pievų gėles, beržų šakeles. Svarbu, kad ant stalo būtų bent lašelis gamtos. Vanduo mitologijoje siejamas su gyvybe, gydomosioms ir švarinančiomis galiomis, todėl jo buvimas ant Joninių stalo yra privalomas. Vanduo gali būti pagardintas mėtų lapeliu. Tikima, kad šiais metais suktas medus mums gali suteikti bičių savybes: darbštumą, bendruomeniškumą, susitelkimą, todėl šviežiai kopinėtu medumi būtina pasidalinti ir pavaišinti bičiulius. Profesijos mokytoja rekomenduoja nepamiršti ir varškės sūrio, giros, braškių, midaus, žolelių arbatos.

Kiekviena tauta turi istoriškai susiklosčiusias gyvenimo būdo tradicijas, papročius. Tai pasakytina ir apie maitinimosi kultūrą, valgio gaminimą, jo patiekimą. Šių laikų stalai gerokai skiriasi nuo tų, kuriuos dengdavo mūsų senoliai: keičiasi ne tik tradicijos, bet ir mitybos įpročiai. Tačiau, kiekvienas norintis gali išmokti ne tik aptarnavimo, serviravimo, švenčių bei pobūvių organizavimo subtilybių, bet įgyti etiketo, mandagumo, tinkamo elgesio normų žinių, ko mūsų visuomenėje vis dar dažnai stokojama. Ne paslaptis, jog daliai jaunų žmonių derama užstalės elgesio kultūra visai nežinoma. Tam, kad būtų galima ne tik sukurti puikią šventę, bet ir parodyti dėmesį bei pagarbą kiekvienam užėjusiam, reikia būti paslaugiam, darbščiam, ištvermingam, kultūringam, turėti puikias manieras, išmokti įvairiai serviruoti stalus, žinoti aptarnavimo reikalavimus, išmanyti valgių bei gėrimų charakteristikas, gamybos, patiekimo ypatumus.

Visas šias savybes ir profesines kompetencijas galima įgyti besimokant Joniškio žemės ūkio mokykloje Padavėjo ir barmeno profesiją. Būti padavėju ir barmenu – ne tik amatas, bet ir gyvenimo būdas. Daug kas svajoja apie tokį darbą, ir tikra tiesa, kad tai vienas smagiausių darbų.

Informaciją parengė Daiva Mažeikienė

Nuotraukos iš JŽŪM archyvo