Daliaus Adomaičio karjera prasidėjo nuo… Joniškio žemės ūkio mokyklos. „Bendrojo lavinimo mokykloje negalėjau pasigirti puikiais mokymosi rezultatais, todėl baigęs „Saulės“ mokyklos 10 klasių turėjau spręsti, ką daryti toliau. Aišku, tariausi su tėvais ir supratau, kad be brandos atestato laukia liūdna ateitis. Išgelbėjo mama. Ji taip ir pasakė: „Joniškio žemės ūkio mokykla yra tramplynas į tavo ateitį“. Ir ji tikrai neapsiriko“, – sako savo sėkmės istorija šiandien besidalinantis trisdešimtmetis Dalius Adomaitis, kuris yra Lietuvos kariuomenės dragūnų bataliono Klaipėdoje fizinio pasirengimo vyriausiasis specialistas, ištvermės ugdantis tiek šauktinius, tiek profesionalios karinės tarnybos karius.
Puikus tramplynas
Dalius atviras: jam buvo nesvarbu, kokią profesiją pasirinkti, tad daug negalvodamas rinkosi padavėjo-barmeno profesines studijas. Jis buvo iš tų vaikinų, kuriems buvo aktualus sportas, judesys. Tačiau po 10 klasės vis tik matyt jautė atsakomybę dėl savo ateities, tad realiai Joniškio žemės ūkio mokykla jam buvo labai svarbus gyvenime etapas ir profesiją įgyti, nors pagal ją nedirbo nė vienos dienos, bet svarbiausia – labai sėkmingai baigė 12 klasių, gavo brandos atestatą, kuris vėliau atvėrė žymiai platesnes galimybes.
– Joniškio žemės ūkio mokykla tikrai padėjo susikoncentruoti siekiant tikslų. Tai ir didelis kūno kultūros mokytojo Daliaus Kublicko, režisierės Vandos Šalkauskienės, pakvietusios mane į satyros ir humoro grupę „Submarinai“, indėlis. Didžiausias įspūdis, kai Lietuvos humoro šventėje „Juokis 2011“, kurią rodė per televiziją, buvome pripažinti geriausiai pasirodžiusia grupe ir atstovavom Aukštaitijai baigiamajame koncerte Šakiuose. Kadangi sportas mane lydėjo nuo vaikystės, nesvarstęs pasirinkau studijas Lietuvos kūno kultūros akademijoje (dabar – Lietuvos sporto universitetas), – entuziastingai labai laimingą gyvenimo etapą prisimena šiandien ištvermingus karius rengiantis joniškietis.
12 metų Lietuvos kariuomenėje
Ir vis tik, kas kaltas, kad Dalius, gerai joniškiečiams pažįstamas imtynininkas, kuris būdamas 16-17 metų Lenkijoje vykusiame Europos Šiaurės šalių čempionate 58 kg kategorijoje iškovojo bronzos medalį, taip pat minimas ir kaip krepšininkas, iki šiol su Joniškio sporto klubu „Vieningi“ žaidžiantis krepšinį Mažų miestelių krepšinio lygoje, pasirinko tarnybą Lietuvos kariuomenėje?
Nes šalia sporto visada buvo ir kita aistra – tarnauti Tėvynei. Dalius žino atsakymą, kodėl – „Kalti genai, visa šeima – kariškių,“ – juokiasi. Ir išties. Daliaus tėtis Identas Adomaitis – buvęs Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos5-osios rinktinės 507 pėstininkų kuopos vadas, karo komendantas atsargos kapitonas, mama Dalia – Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus Joniškyje vyriausioji specialistė.
Pats Dalius, vos sulaukęs 18 metų, tapo savanoriu Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Tada jau studijavo Kaune ir kiekvieną savaitgalį grįždavo į Joniškį, kad tik turėtų progą kartu su tarnybos draugais dalyvauti apmokymuose, žygiuose.
– Iškart baigęs Universitetą pradėjau dirbti Žemaitijoje – Alsėdžių St. Narutavičiaus gimnazijoje. Pats augau disciplinuotoje šeimoje, todėl buvau tikrai griežtas mokytojas, ne visiems tėvams tai patiko – norėjo lengvatų, daugiau teisių savo vaikams. Tada ir pagalvojau, kad man mokykloje turbūt ne vieta, kad galiu būti žymiai naudingesnis ten, kur mano reiklumas, griežtumas yra privalumas. Žinoma, labiausiai tikau kariuomenėje ir tuo savo pasirinkimu labai ir džiaugiuosi, ir didžiuojuosi, – apie savo sėkmingus ieškojimus kalba D. Adomaitis, jau 1,5 metų fiziškai rengiantis Lietuvos kariuomenės šauktinius ir profesionalius kariūnus.
Nepabuvęs kareivėliu nebus geras artojėlis…
Daina sena, bet aktuali ir šiandien. Dalius sutinka, kad šių dienų jaunimas mažai treniruotas, fiziškai neaktyvus. Ir viena iš priežasčių, kodėl taip, Dalius Adomaitis kaip didžiausią kaltininką įvardina išmaniąsias technologijas, prie kurių jaunimas palinkęs. „Mano vaikystės metais po pusryčių ne sėsdavai prie kompiuterio ar telefono, o eidavai į kiemą – žaisdavom su kamuoliu, gaudynių, slėpynių, karstydavomės po medžius. Dabar į Lietuvos kariuomenę tarnauti pašaukti jaunuoliai, sakyčiau turi tik 25 proc. reikiamo pajėgumo – iš 300 šauktinių tik 29 (5,95 proc.) išlaiko bazinį karinį testą. Bet kariuomenė tam ir yra kariuomenė, kad joje per tuos 9 mėnesius užauga ištvermingi vyrai – didžioji dalis baigiančių tarnybą būna sustiprėję ir dvasiškai, ir fiziškai. O tai labai svarbu, aktualu ne tik karo atveju, bet ir civiliame gyvenime – tiesiog tokie jaunuoliai po karinės tarnybos tikrai būna ir sveikesni, ir sėkmingesni“, – įsitikinęs D. Adomaitis.
Kaip gi atrodo tas fizinis grūdinimasis Lietuvos kariuomenėje? Pasak fizinio parengimo vyriausiojo specialisto, kiekvienas rytas prasideda 6 val. ryto pusvalandį trunkančia mankšta, kurią sudaro apšilimas, tempimo pratimai – organizmo žadinimas, popiet porą valandų kareivėliai aktyviai laiką leidžia sporto salėje, galynėjasi su kliūčių ruožais, dirba su svoriais, tolygiu tempu bėga 40 minučių, o – ir 6 km distanciją maksimaliu greičiu…
– Fizinį aktyvumą reikia didinti pamažu, negali perspausti, negali netreniruotas kūnas patirti skausmų ir streso, todėl dirbame nuosekliai, kartais net pagal individualiai sudarytas programas. Štai dabar, pavyzdžiui, dirbsiu su 60 karių grupe, turinčių sveikatos sutrikimų, aiškinsiuos defektus, sudarysiu specialias programas ir dirbsim. Neabejoju, kad rezultatai maloniai pradžiugins ir pačius kareivius, ir jų artimuosius, – optimistiškai nusiteikęs Dalius Adomaitis.
Pavydėtinas sportininko, mokytojo, trenerio užsidegimas ir tikslas – įskiepyti poreikį būti fiziškai aktyviems ir sveikiems visą gyvenimą. Ne tik kariuomenėje, bet ir ilgiems bei gražiems jaunuolių gyvenimo metams ateityje – sau, su draugais, su šeima, bendradarbiais.
Lina RUDNICKIENĖ
Publikaciją skaitykite Sidabrės laikraštyje, skirtame Joniškio miestui ir rajonui, Nr.63;
2022m. rugpjūčio 13 d.;šeštadienis; psl.1 ir psl.7