Kristijonui Donelaičiui būtų sukakę 300 metų

Kristijono Donelaičio asmenybei ir kūrybai paminėti 2014 metais bus organizuojama daug įvairaus pobūdžio renginių. Joniškio žemės ūkio mokykloje vasario 20 d. vyko respublikinė konferencija „Atgal į XVIII a.: Kristijono Donelaičio „Metų“ kontekstai“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300-sioms gimimo metinėms atminti. Tai ir mūsų visų dovana vasario 16-ajai, Lietuvos valstybės atkūrimo bei Tarptautinei gimtosios kalbos dienai. Tikriausiai nerasime kito tokio rašytojo, kurio jubiliejų labiau tiktų minėti Žemės ūkio mokykloje ir nerastume kito žmogaus 18 a. tokiomis nepalankiomis lietuvių kalbai ir literatūrai sąlygomis taip gerai suvokusiam, kad „žmogus tik tada jaučiasi tikras tautos narys, kai myli savo tautą, visa, kas su ja susiję, ir gražina savo kraštą“.

Konferencijoje atskirose penkiose sekcijose pranešimus skaitė 3 mėnesius ruošęsi įvairių mokomųjų dalykų Joniškio žemės ūkio mokyklos mokytojai ir jų parengti mokiniai, svečiai, veikė teatro kūrybinės dirbtuvės, mokėmės XVIII a. populiarių valstietiškų šokių.

Svečiai, atvykę iš Biržų, Pakruojo, Kelmės, Radviliškio bei Joniškio rajono įvairių mokyklų ir donelaitininkas, poetas Jonas Ivanauskas mokyklos fojė buvo sutikti iškilmingu šokiu – polonezu. Perskaityti trisdešimt šeši pranešimai, pristatyti kūrybiniai mokinių ir mokytojų darbai. Šis renginys unikalus tuo, kad į pasaulietinės grožinės kūrybos pradininko kūrinį, poemą „Metai“, buvo pažvelgta iš įvairių profesinių, meninių ir kitų kontekstų: pristatytas aštuoniolikto amžiaus kulinarinis ir architektūrinis paveldas, pinigai, įstatymai, agrarinis, meninis, istorinis, tiksliųjų mokslų, kalbinis ir kiti kontekstai.

Džiugu, kad konkretūs ir prasmingi mokytojų ir mokinių darbai įrodo, kad ne žodžiais, o darbais Tėvynę reikia mylėti.

Parengė lietuvių k. mokytoja metodininkė Reda Sinkevičienė

Nuotraukos iš JŽŪM archyvo