Lapkričio 21 d. minėjome Tarptautinę Tolerancijos dieną. Renginio, kurioje dalyvavo visos pirmo kurso grupės ir 2g klasė, metu buvo kalbama apie tai, kas mus supa: atkreipiamas dėmesys į tuos žmones, kurie nėra tokie, kaip mes, tačiau gyvena šalia mūsų, prisitaiko ir randa būdų, kaip išsaugoti savo identiškumą.
Žodis TOLERANCIJA savo prasme yra labai artimas žodžiams SANTARVĖ ir PATYČIOS. Kadangi mūsų mokyklos bendruomenė gyvena santarvėje ir čia siekiama užkirsti kelią patyčioms –labai svarbu buvo paminėti ir Tarptautinę Tolerancijos dieną. Bandėme suprasti, kas iš tiesų yra tolerancija, aptarėme tolerancijos ir netolerancijos pavyzdžius bei analizavome, kokias skaudžias pasekmes gali sukelti netolerancija ir priešiškumas kitam ir kitokiam.
Kad pirmakursiai ir 2g klasės mokiniai geriau įsisavintų TOLERANCIJOS vertybes, jiems teko atlikti penkias užduotis. Šį kartą užduočių atlikimas buvo siejamas ne su varžybomis, o su noru sužinoti ir tai, ką jau žinome.
Pagrindinės reginio metu aptariamos netolerancijos temos buvo: šovinizmas, rasizmas, seksizmas, soc
ialinė atskirtis ir paskalos (pliatkai). Būtent šiuos terminus komandoms apibūdinti reikėjo pirmoje užduotyje, kur šalio to sekė ir tolerancijos įteisinimo istorijos žinių patikrinimas.
Atroji užduotis dalį grupės narių „ištrėmė“ į aktų salės užkulisius, kur komandų nariai turėjo pasiruošti burtų keliu tekusias užduotis – suvaidinti situacijas: darbo pokalbį, kai diskriminuojama rasė ir lytis, socialinę atskirtį, kai vyresnio amžiaus žmogui neužleidžiama vieta atsisėsti, streiką, kai pademonstruojamas šovinizmas, paskalas. Kol komandos nariai ruošėsi – kiti nesėdėjo dyki – gavo 3-ą užduotį – iššifruoti žodžio TOLERANCIJA raides. Ši užduotis privertė pasukti galvą net pačius sumaniausius.
Atliekant kitą užduotį, komandoms pravertė jau turimos lietuvių kalbos žinios, nes čia reikėjo atitinkamoms netolerancijos rūšims priskirti patarles ir posakius, o penktoji užduotis privertė suklusti ir gerai įsiklausyti, kokią netolerancijos rūšį atspindi muzikos kūriniai.
Nors 20Ž grupė vos puse balo aplenkė merginų 14G grupę, tačiau vis dėlto laimėjo draugystė. Visi kartu apsivalėme nuo neigiamo požiūrio į kitus, neleistino elgesio, supratome vieni kitus… „Užuojauta ir tolerancija yra ne silpnumo, o didelės stiprybės ženklas“, – tai Dalai Lamos žodžiai. Geriausias linkėjimas žmogui – tai linkėti būti žmogumi. Tad norėtųsi visiems to ir palinkėti – būti žmonėmis!
Informaciją parengė neformaliojo švietimo organizatorė Aistė Paulauskienė
Nuotraukos iš mokyklos archyvo