Paroda-mugė „Agro Joniškis 2017“

Paskutinį rugsėjo šeštadienį, kaip jau įprasta, daugelio sodiečių ir miestelėnų keliai vedė į Joniškio žemės ūkio mokyklą, kur jau 21-ą kartą šurmuliavo tradicinė Šiaurės Lietuvos paroda-mugė „Agro Joniškis 2017“.

Kadangi gamta nepagailėjo gero oro, tai tuščiai slampinėti ar nuobodžiauti prie kokios nors vienos ekspozicijos niekam neteko. Juo labiau, kad vieni kitiems dalyti puikią nuotaiką, šypsotis ir negailėti šiltų plojimų pasirodantiems lauko scenoje visus skatino žodžio kišenėje niekada neieškantys šventės vedėjai, Žemės ūkio mokyklos mokytojai Lina Budrienė ir Dalius Kublickas bei susirinkusiuosius pasveikinę, pasidžiaugę jų užaugintomis rudens gėrybėmis mokyklos direktorius Liudas Jonaitis ir seimo narys Vitalijus Gailius.

Vieni parodos lankytojai ant lauke išrikiuotų kėdžių su malonumu klausėsi Joniškio kultūros centro romansų grupės „Ašalia“ (vadovė Rita Kipšaitė Balčiūnienė), „Nešpėtnų bernų“ kolektyvo iš Panevėžio, linksmos liaudiškos muzikos ansamblio „Užkūtės“ iš Ventos ir ugningosios Donaldos Meiželytės, jaunųjų Joniškio talentų atliekamų nuotaikingų kūrinių, kiti akis galėjo paganyti į mokyklos šokių grupės MES ir Sporto centro šokėjų pasirodymus. Vaikus ir suaugusiuosius viliojo ir iš Gruzdžių mini zoologijos sodo atkeliavę egzotiški gyvūnai – kelių spalvų, dailiai apkirptos švelniavilnės alpakos bei Mekių kaimo bendruomenės pirmininko Gedimino Jančiausko užauginti nemaži kalakutai bei kiti įvairūs dekoratyviniai paukščiai. Gardžiai kvepėjo ir visus sužvarbusius sriuba vaišino– šalia etnografinės klėtelės mokyklos kiemelį įsikūrusi profesijos mokytoja Emilija Ivanova su tautiškais motyvais pasipuošusiais mokiniais. Klėtelės viduje buvo demonstruoti mokinių išmoningi darbai. O pasitempę mokiniai Liudas ir Robertas prekiavo mokyklos medumi.

Smagia atrakcija tapo mokyklos dirbtuvių kieme Lietuvos kelių direkcija prie susisiekimo ministerijos ir VŠĮ „Šiaulių regiono keliai“ demonstruotas įrenginys, įrodantis saugos diržų privalumas avarijos atveju. Norinčių savo kailiu patirti būseną automobilio vertimosi atveju, prie šio įrenginio netrūko. Čia pat laukė ir gaisrininkų parodomoji programa. Vyrai, savaime suprantama, šiame kieme būriavosi ir prie demonstruotos naujausios žemės ūkio technikos.

Nors euras gerokai sumažino daugelio žmonių finansines galimybės mugėje nusipirkti kokį nors iki tol neragautą skanėstą ar kasdieninio būtinumo maisto prekę, įdomesnį dekoratyvinį augalą ar vaismedį, tačiau be vienokių ar kitokių pirkinių ar kokios nors mielos smulkmenos, praktiško suvenyro buičiai ir namams iš mugės negrįžo dažnas. Meniškų dirbinių buvo atvežę kalviai, medžio drožėjai, keramikai. Kadangi artėja žiema, mezgėjos stebina savo megztų šiltų kojinių, kepurių, riešinių gausa ir įvairovė. Mokyklos teritorija tądien kvepėjo namine duona ir gardžiais pyragais, sūriais, rūkytais mėsos gaminiais, žuvimi, medumi. Pastarojo kilogramas kainavo net septynis eurus. Tokios medaus kainos šiose mugėse dar niekuomet nėra buvę. Bent keli žmonės pardavinėjo raudonskruostes spanguoles, kurių litras kainavo 2,3-2,5 euro. Ant dažno prekystalio taip pat netrūko ir baravykų. Aštuonis eurai kainavo tiek šviežių, tiek 100 gramų džiovintų baravykų.

Iš šiųmetės parodos-mugės, ko gero, laimingiausi grįžo rajono gyventojai, kurių užaugintos ar rastos gėrybės pateko į rajono augalų rekordų knygą ir jiems pelnė vertingus prizus. Be prizų neliko ir ilgiausiai ištiestoje rankoje išlaikiusieji maišiuką pupų. Tai kolektyvo „Užkūtės“ vadovo Laimio Grigo žmona Justina Grigienė iš Ventos bei Joniškio žemės ūkio mokyklos mokinys, būsimasis apskaitininkas ir kasininkas Ernestas Juzuitis iš Bertaučių. Jis maišiuką su pupomis ištiestoje rankoje išlaikė daugiau nei pusantros minutės.

Informacija Birutės Čižienės

Nuotraukos Vaidos Petrauskaitės, Deivido Beinoro