Pasaulinė diena be tabako

Gegužės 31 dieną minima „Pasaulinė diena be tabako“. Mokykloje buvo organizuota akcija „Mano paskutinis cigarečių pakelis“. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių dėmesį į didelę rūkymo problemą, jos daromą nepataisomą žalą žmogaus organizmui.

Pastarųjų metų kova prieš tabako pramonę tampa panaši į Don Kichoto kovas su vėjo malūnais. Šią problemą gilina tai, kad rinkoje atsiranda vis naujų būdų, kaip pritraukti ir padidinti rūkančiųjų gretas. Vienas iš jų – elektroninės cigaretės. Jos pristatomos kaip saugus ir šiuolaikinis produktas rūkaliams: mažiau kenksmingas ir padedantis mesti rūkyti. Tačiau, taip teigti yra pavojinga, nes išsamių elektroninės cigaretės žalos sveikatai tyrimų iki šiol nėra atlikta, tad jos poveikis lieka neaiškus. Patraukli reklama, kuri iki ją uždraudžiant buvo naudojama, dažniausiai patraukia ne suaugusius, o paauglius, kurie yra jautresni jos įtakai. Negana to, kaip rodo naujausi tyrimai, dėl elektroninių cigarečių naudojimo paaugliai ima rūkyti anksčiau ir dažniau, tampa nuolatiniais įprastų cigarečių vartotojais. Padėtį sunkina tai, kad elektroninių cigarečių gali įsigyti kiekvienas, net ir nepilnametis. Paskutinis ir ne mažiau svarbus faktas, kad elektroninių cigarečių sudėtis yra nežinoma ir nekontroliuojama jokių įstatymų. Deja, ir Joniškio žemės ūkio mokykloje tenka pastebėti vartojančius elektronines cigaretes. Dažnas jas vartojantis yra isitikinęs, jog jos yra nekenksmingos.

Šiais metais žymint Pasaulinę dieną be tabako mokinių rūkymo vietoje buvo pastatytas karstas, kuriame gulėjo cigaretė. Taip simboliškai mokiniai buvo skatinami atsisakyti ir „palaidoti“ kenksmingą rūkymo įprotį. Mesti rūkyti taip pat skatino ir grimu pasendinti mokiniai (Dovilė Abraitytė 8K, Dovilė Jašinskaitė 9B ir Tautvidas Stabrauskas 13T). Keliais dešimtmečiais pasenę jaunuoliai įrodė, kaip po ilgalaikio ir intensyvaus rūkymo keičiasi rūkančiojo išvaizda: veidas, oda. Taip pat šie trys mokiniai prašė rūkančiųjų keisti cigaretes į balionus. Nors akcija nesulaukė masinio rūkančių mokinių dėmesio, tačiau atsirado tokių, kurie drąsiai iškeitė cigaretes. Rūkantiems mokiniams buvo dalijamos ant cigarečių pakelio tvirtinamos etiketės, kurios skelbė „Mano paskutinis cigarečių pakelis“. Taip rūkantieji buvo skatinami susimąstyti apie priešą, kuris sėlina tyliai ir visada užpuola netikėtai.

Kova su rūkymo epidemija sunki ir nuožmi, o pasiekti rezultatai itin maži. Straipsnį baigti galima vieno senosios animacijos filmuko pavyzdžiu perkurtu sakiniu: „Kovoti negalima pasiduoti“. Kur padėti kablelį, tai kiekvieno iš mūsų apsisprendimas. Aš renkuosi kovoti, o ką renkiesi tu?

Informacija ir nuotraukos JŽŪM