Projekto dalyvių susitikimas Vokietijoje

Spalio 15-22 dienomis mokiniai iš Profesinio Wurzen centro (Vokietija), Joniškio žemės ūkio mokyklos (Lietuva) ir Mo ir Oyrane vidurinės mokyklos (Norvegija) susitiko Wurzene, Vokietijoje. Tai buvo pirmasis įgyvendinamo projekto susitikimas tema „Bendra istorija ir bendra ateitis Europoje“.

Iš kiekvienos šalies dalyvavo po 10 moksleivių ir 2 mokytojai, kurie mokosi žemės ūkio specialybių: ūkininkai, sodininkai, gyvulininkystės, žemės ūkio paslaugų darbuotojai, floristai. Pagrindinė susitikimo tema – socializmo laikais buvusi priverstinė darbo jėga ir šiandienos galimybės imigrantų ir pabėgėlių integracijoje.

Projekto dalyviai yra mokiniai ir mokytojai iš trijų valstybių, tad bendra kalba – anglų. Ja prasidėjo susipažinimas – buvo žaidžiami įvairūs žaidimai. Vėliau buvo pristatyta kokias kompetencijas tvirtina Youth Pass (Jaunimo pasas). Dalyvaujant Erasmus+ programoje dalyviai gaus Jaunimo pasą, kuris bus labai naudingas įsidarbinant ateityje.

Susitikimo metu dalyviai iš Vokietijos lietuviams ir norvegams pristatė save profesinę mokyklą ir Vokietijoje vyraujančią dualinę profesinio mokymo sistemą. Projekto dalyviai lankėsi ponios Hebold sodininkystės ūkyje, Leipcigo istorijos muziejuje (Leipzig Nazi Forced Labour Memorial). Muziejuje mokiniai iš Vokietijos skaitė paskaitą apie priverstinę darbo jėgą, o Anja Kruse papasakojo apie priverstinį darbą Hugo Schneider fabrike. Taip pat projekto dalyviams labai didelį įspūdį paliko susitikimas su imigrantais ir pabėgėliais, nes sunku neįsivaizduoti, kaip skaudu palikti savo šalį ir pradėti naują gyvenimą svetur.

Projekto dalyvių laisvalaikis taip pat buvo labai aktyvus: žaidžiamas tinklinis, plaukimas valtimi, aplankytas Tautų mūšių paminklas. Ir kito susitikimo planavimas Lietuvoje. Ateinančio susitikimo tema planuojama – Holokaustas. Joniškyje yra dvi sinagogos, žydų genocido vietos. Čia prieš karą didžiąją gyventojų dalį sudarė žydai. Paskutiniojo susitikimo Norvegijoje bus diskutuojama apie „vokiškus“ vaikus, kurie buvo grobiami Trečiajam Reichui bei apie jų motinų diskriminaciją.

Informacija ir nuotraukos projekto dalyvių