Stipriausių Lietuvos ugniagesių gelbėtojų rinktinėje – ir joniškietis

Praėjusį sekmadienį iš Hanoverio (Vokietija), kur vyko Europos stipriausiųjų ugniagesių gelbėtojų čempionatas „Firefit“, su trečios vietos apdovanojimais grįžo Lietuvos rinktinė, kurios 13 stipriausių vyrų ir moterų sudėtyje – ir joniškietis Saulius Norušaitis, rajono Policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnysis tyrėjas, Joniškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos savanoris ugniagesys. Sutelkta didelė ir pajėgi Lietuvos komanda kartu ir individualiai pasiekė aukštų rezultatų įvairiose Europos čempionato kategorijose.

Įdomu tai, kad stipruolis turi palaikymo komandą – žmoną Simoną, su ja poroje ir treniruojasi, ir dalyvauja stipriausios poros konkursuose.

Iki aukso trūko mažiau kaip sekundės

Saulius Norušaitis nuo 2017-ųjų tuo ir yra išgarsėjęs, kad yra visų laikų stipriausias rajono ugniagesys, tad neatsitiktinai šiemet buvo atrinktas į rinktinę atstovauti Lietuvai. Pergales ugniagesių-gelbėtojų garbei Saulius rauna net pakeitęs darbovietę. Tokiu stipruoliu savo buvusiu mokiniu pelnytai gali didžiuotis ir Joniškio žemės ūkio mokykla, šiemet švenčianti 35-ąjį jubiliejų.

Saulius Norušaitis šiuo metu atostogauja, tačiau įspūdžiais iš Europos čempionato rado laiko pasidalinti ir su „Sidabre“:

– Esu patenkintas, bet norėjau geresnių rezultatų, nors grįžau apdovanotas visose kategorijose, – sako S. Norušaitis. – Apmaudžiausia, kai tandemų kategorijoje su Laimonu Kiviliumi iš Šiaulių turėjome galynėtis su žymiai jaunesniais varžovais 40+ amžiaus grupėje, nors mudviem su Laimonu jau virš 45-erių, bet mūsų amžiaus grupėje nesusidarė varžytis norinčių reikalingas skaičius… Todėl ir varžėmės su daugiau kaip 5 metais jaunesniais. Šioje čempionato kategorijoje iškovota 2-oji vieta. Turint omeny, kad mudviem iki aukso medalio pritrūko mažiau kaip vienos sekundės, išties yra apmaudu. Kai pagalvoji dabar, galėjom pasistengti labiau…

Keli šimtai dalyvių iš daugiau nei 10 šalių pirmas keturias dienas varžėsi atrankiniuose etapuose dėl patekimo į Europos čempionato finalą. Smagiausia, kad visi 13 Lietuvos dalyvių pateko tarp geriausiųjų 120 čempionato dalyvių ir finale tęsė individualius Europos čempionato startus. Individualiose įskaitose Saulius Norušaitis 45 metų ir vyresnių vyrų kategorijoje užėmė 3-iąją vietą. Mix estafetėje Lietuvos vardu Saulius Norušaitis varžėsi su komandos draugais ir taip pat pelnė trečiąją vietą. Europos čempionais vyrų estafetės rungtyje tapo Lenkijos ugniagesių gelbėtojų komanda. Garbingą antrąją vietą užėmė iš Ukrainos, Kijevo, atvykę ugniagesiai gelbėtojai, Lietuvos komanda namo iš Europos čempionato parvežė bronzą.

Pernai Torunėje (Lenkija) vykusiame tarptautiniame „FireFit“ stipriausiųjų ugniagesių gelbėtojų čempionate S. Norušaitis buvo nepralenkiamas vyrų per 45 metų amžiaus grupėje ir iškovojo 1-ąją vietą. Aukščiausia vieta pernai iškovota komandinėje Mix rungtyje, kur vieną komandą sudarė Saulius su dar viena lietuve, dviem čekais ir vokiečiu.

Saulius Norušaitis tarptautinio lygio ugniagesių gelbėtojų varžybose dalyvauja nuo 2017-ųjų.

Nematė savęs ūkininko kailyje

Saulius Norušaitis prisipažįsta, kad mokslams nebuvo perdaug atidus, mokėsi ne pačiais geriausiais įvertinimais, tad „grėsė“ profesinė technikos mokykla. O Saulius visada norėjo pasiekti daugiau.

– Jei būti atviru, tai iki galo. Pasirinkau jaunojo ūkininko studijų programą, nors nei žemės turėjom, nei galimybės ūkininkauti. Tiesiog – šiaip sau. Realiai mano tikslas Joniškio žemės ūkio mokykloje buvo tiesiog toliau mokytis ir siekti gauti viduriniojo mokslo atestatą, įgyti vairuotojo teises… Kai įstojau, tada atsirado kitas tikslas – mokytis žemės ūkio universitete. Taip ir nutiko, gavęs Joniškio žemės ūkio mokyklos diplomą, Universitete studijavau žemės ūkio technologijų inžineriją, nors savęs žemės ūkyje nei mačiau, nei planavau, – atvirai šiandien sako stipriausias pastarųjų metų ne tik rajono, bet ir Lietuvos ugniagesys.

Pergalėms užgrūdino darbas

Dabar yra įprasta, kad studentai, prasimanydami sau pinigų pramogoms, ir mokosi, ir dirba. O tuomet, kai Joniškio žemės ūkio mokykloje studijavo Saulius Norušaitis, tai buvo reta išimtis. Grupėje jis buvo vienintelis dirbantis studentas.

– Tą vasarą prieš naujų mokslų pradžią žemės ūkio mokykloje įsidarbinau ŽŪB „Delikatesas“ pakavimo skyriuje. Atėjus rugsėjui norėjau išeiti, bet man pasiūlė likti, pabandyti suderinti ir mokslus, ir darbą. Matyt tikrai neblogai buvau užsirekomendavęs. Sako, pabandyk, neišeis, visada spėsi pareiškimą parašyti. Man toks pasiūlymas net labai patiko. Taip ir likau: dieną mokiausi mokykloje, o naktį dirbau ceche, kilnojau aukštai rikiuodamas išties sunkias, po 40 kg sveriančias dėžes su mėsos produkcija. Ir taip aštuonerius metus. Dabar žmonės linkę skųstis sunkiu darbu, man tuo metu sveikatos užteko, jokių bėdų neturėjau, tas darbas „Delikatese“ tik pridėjo sveikatos, ugdė atsakomybę, užsispyrimą, – pasakoja Saulius Norušaitis, kurį pirmiausia užgrūdino darbas, o tik vėliau – sportas.

Buvusi auklėtoja – viena iš geriausių draugių

  1. Norušaitis, stipriausių ir ištvermingiausių Lietuvos ugniagesių rinktinės narys visai nevaidmainiauja sakydamas, kad šioje profesinėje kalvėje jam labiausiai įstrigę paprasti, lygiaverčiai dėstytojų ir mokinių santykiai. Ir tai tiesa: buvusi grupės auklėtoja Emilija Ivanova iki šiol yra viena iš geriausių Sauliaus draugių – šeimomis švenčia vieni kitų gimtadienius, tradicines lietuviškas šventes, organizuoja savaitgalinius susitikimus.

Tokie draugiški ryšiai iš Joniškio žemės ūkio mokyklos sieja ne tik su auklėtoja, esama ir daugiau mokytojų, visus juos būtų net sunku išvardinti.

Stulbinama karjera priešgaisrinėje tarnyboje

Sauliaus Norušaičio karjeroje esama ir įrašų apie individualią veiklą,net trumpą laikotarpį, praleistą emigracijoje užsienyje…

– Tuo metu, daugiau kaip prieš 20 metų, Joniškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba kaip tik ieškojo darbuotojų – stiprių, sveikų, energingų vyrų. O man visada rūpėjo gelbėti, padėti. Sveikatos yra, tai ko daugiau ir reikia? Taip tapau Joniškio prioešgaisrinės gelbėjimo tarnybos dispečeriu, priiminėjusiu pranešimus apie ištikusias nelaimes ir organizavusiu gelbėjimo darbus, – apie karjeros kelius gimtajame Joniškyje pasakoja pats S. Norušaitis.

Po to karjera klostėsi vis sėkmingiau: išsilaikęs ugniagesio kvalifikaciją, Saulius tapo ugniagesiu-gelbėtoju, po poros metų – pamainos vadu, o dar po poros metų – Valstybinės priešgaisirinės tarnybos viršininko pavaduotoju. 15 metų petys į petį su bendraminčiais vyrais, tokiais pat atsidavusiais gelbėtojais. Net ir tarnybą tęsiantis rajono Policijos komisariate S. Norušaitis liko Joniškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos savanoriu ugniagesiu.

Ištvermę ugdo kasdien

Simonos ir Sauliaus Norušaičių šeimoje nėra dienos be sporto. Tam abu 2-3 kartus per savaitę renkasi gerą modernią sporto salę rajono Policijos komisariate. Kitomis savaitės dienomis dirba individualiai. Stipriausias ugnegiasys dažnas svečias ir rajono priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, buvusioje darbovietėje, kur su kolegomis treniruojasi ir ugdo ištvermę, Simona veda funkcines treniruotes moterims.

Net karantinas nepakeitė šių šeimos įpročių – namuose, prasistumdę baldus, kasdien jungdavosi į bendras draugų treniruotes, kurias vesdavo Deivydas Vištaitis per Zoom Meetings vaizdo telefonijos programinę įrangą, o pandemijai atslūgus su žmona ir draugais išėjo į stadioną. Šeimos laisvalaikis irgi būna aktyvus – dviračiai, baidarės, kelionės…

Pernai per karantiną Šiauliuose aktyvaus gyvenimo būdo gerbėjai patys susiorganizavo stipriausios poros konkursą. Visi sportuojantys su antromis pusėmis pasidarė sau šventę su sportinėmis užduotimis, kurias atlieka per rimtas varžybas poromis. Saulius Norušatis su žmona Simona ir čia šventė pergalę (nuotrauka – ant ranku)

Saulius Norušaitis ne tik rajono Policijos komisariato pareigūnas, bet ir aktyvus  ugniagesys savanoris, ištvermingasis  ką tik vykusio Europos stipriausiųjų ugniagesių gelbėtojų čempionato „Firefit“Lietuvos rinktinės narys, pelnęs apdovanojimų visose kategorijose (nuotrauka – saulius1)

Lina RUDNICKIENĖ

Nuotrauka iš asmeninio S. S. Norušaičių albumo

Publikaciją skaitykite laikraštyje Joniškio miestui ir rajonui ,,Sidabrė,, Nr.51;  2022 m. liepos 2 d. (šeštadienis); psl.1-5