Tu atsakingas už mūsų planetą!

Atliekos teršia dirvą ir vandenį, kenkia augalams, gyvūnams ir žmonėms. Atliekų labai sparčiai daugėja, o tai gali sukelti tokį aplinkos užterštumą, kuris virs ekologine katastrofa ir pakenks gyvybei Žemėje. Kaip mes galime sumažinti atliekų kiekį?

Šiuo metu šalyje vyksta socialinės akcijos „Rūšiuok linksmai“, „Mąstau. Rūšiuoju. Galvoju.“, edukaciniai konkursai, ugdymo įstaigose diegiama atliekų rūšiavimo sistema, kas skatina jaunąją kartą ekologiškai mąstyti.

Vertinama, kad kasmet Lietuvoje susidaro apie 30 kg plastiko atliekų kiekvienam gyventojui. Atsižvelgiant į tai, kad plastikas suyra per 500 metų, apie jo perdirbimą kalbėti būtina. Ir kuo garsiau. Tad jau keli metai iš eilės šalyje praūžia plastikinių kamštelių rinkimo konkursas „Kamštelių vajus“. Visos Lietuvos ugdymo įstaigos, šeimos ir pavieniai asmenys – visi, kurie yra neabejingi ekologijai, kviečiami rinkti plastikinius butelių kamštelius ir iš jų pagaminti menino kūrinius.

„Esu iki gyvo kaulo žalia“ – teigia Joniškio žemės ūkio mokyklos biologijos mokytoja metodininkė Irena Gerikaitė. Šioje mokykloje būtent šis žmogus yra ekologinės politikos iniciatorius. Šį pavasarį mokykloje buvo surengtas Žemės dienos referendumas „Esi vartotojas – būk atliekų rūšiuotojas“. Mokyklos direktoriaus Liudo Jonaičio pagalba, referendumo dalyvių pritarimu, mokyklos patalpose šalia šiukšlių dėžių buvo pastatytos Ekonovus atliekų rūšiavimo dėžės. Mokiniai rūšiuoja plastiko, popieriaus, maisto atliekas, elementus pagal atliekų rūšiavimo rekomendacijas.

Kiekvienais metais mokykloje yra organizuojamas nebereikalingų, neveikiančių stambių gabaritų daiktų, EE atliekų (elektros ir elektronikos produktų) surinkimas ir išgabenimas į atliekų perdirbimo centrą Šiauliuose.

65 kg kamštelių – tiek jų buvo surinkta pernai dalyvaujant socialinėje akcijoje „Kamštelių vajus 2013“. Už tokį kiekį mokiniai buvo apdovanoti eko pieštukais, loginiais žaidimais ir įteikta padėka. Daugelis mokyklos bendruomenės narių nenustojo rinkti kamštelių ir pasibaigus konkursui. Daug kam tapo įpročiu ant šaligatvio ar miške surastą plastikinio butelio kamštelį įsidėti į kišenę, o namuose turėti atskirą dėžę ar maišelį jiems rinkti. Jų rinkimo nauda visakeriopa: prisidedama prie socialinės akcijos, mokomasi gyventi švarioje aplinkoje, daugiausiai kamštelių surinkusieji mokiniai apdovanojami priedu prie stipendijos. Mokslo metų eigoje organizuojamos tarpgrupinės varžytuvės. Joniškio žemės ūkio mokykla užsiregistravo ir šių metų akcijoje „Kamštelių vajus 2014“.

Jau trejus metus mokykla yra ENO mokyklų programos narė. ENO – tai virtualus pasaulinis mokyklų, besirūpinančių ekologinės pusiausvyros palaikymu, tinklas. ENO programoje dalyvauja daugiau kaip 10 000 mokyklų iš 150 šalių, 134 jų turi nacionalinius koordinatorius. Dalyvaujančių programoje mokinių amžius – 12–18 metų. Medelių sodinimas yra pati populiariausia ENO mokyklų veikla, kurioje dalyvauja ir Joniškio žemės ūkio mokyklos mokytojos I. Gerikaitė, Ramutė Liucvaikienė ir mokiniai. Šiais, 2014 metais, mokyklos kviečiamos prisijungti prie medelių sodinimo konkurso „Treelympics 2014“, kuris vyksta nuo kovo 21 d. (tarptautinės miškų dienos) iki spalio 24 d. Mokyklų mokiniai, pasodinę daugiausia medelių, bus apdovanoti kelione į Suomiją.

Tu atsakingas už mūsų planetą! Tokį teiginį galime pritaikyti kiekvienas sau ir mūsų aplinka taps tvarkingesnė, gražesnė ir švaresnė.

Rita Bulienė