Universitetinių studijų nuosavam medelynui neužteko…

     Deimantė ir Klaudijus Skirvainiai – sutuoktiniai su aukštuoju. Deimantė – Mykolo Romerio universiteto finansų magistrė, Klaudijus – diplomuotas Vilniaus Gedimino technikos universiteto statybų inžinierius.

     Jauna šeima, plyname 1,5 hektaro dydžio lauke šalia Joniškio pradėjusi kurti nuosavą sodybą, suprato, kad trūksta elementariausių landšafto formavimo, augalų dauginimo ir priežiūros žinių – net nesuabejoję pasirinko tęstines apželdinimo studijas Joniškio žemės ūkio mokykloje. Buvo kaip tik renkama pirmoji laida. Ir šios studijos Skirvainiams davė naują impulsą – Deimantė, įmonių grupės finansistė, ir ugniagesiu-gelbėtoju dirbantis Klaudijus, įgiję augalų priežiūros žinių, ryžosi net asmeniniam verslui – didelėje jų sodyboje šalia vakarinio Joniškio aplinkkelio radosi vietos ir  maždaug 10 arų jų įkurtam medelynui. Čia nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens verda gyvenimas – čia kelio galas ne tik joniškiečiams, bet ir  žmonėms iš Pakruojo, Akmenės, Šiaulių miestų ir rajonų, kurie į savo sodybas nori parsivežti naujų spalvų ir formų – dekoratyvinių, daugiamečių žydinčių ir žaliuojančių akcentų.

     -Realiai tai nuo studijų būtent Joniškio žemės ūkio mokykloje gyvenimą ir reikėjo pradėti. Būtų protingiausias sprendimas. Ją baigęs tada gali dairytis į universitetus, būtų visai kitas požiūris ir supratimas. Universitetuose mokslai daugiausia paremti teorija, kuri realiam darbui duoda mažai naudos. Kad ir mano statybos inžinerijos studijos. Mokėmės konstrukcijų skaičiavimo, bet to praktikoje visai nereikia – tam tarnauja programos, – pripažįsta Klaudijus.

     Joniškio žemės ūkio mokykloje kitaip – teorija  koja kojon žengia su praktika.  Vakarais, senelių priežiūrai palikę atžalas, sutuoktiniai godžiai į savo patirčių kraitę rinkosi augalų dauginimo ir priežiūros, komponavimo ir tarpusavio derinimo žinias.

     Deimantė juokiasi – rankų per maža įgyvendinti savo sodybos apželdinimo planą, nes visą laiką suryja tiesioginiai darbai, vaikų priežiūra ir prieš ketverius metus įkurtas jųdviejų medelynas, kurį pora jau pasirengusi plėsti ir didinti augalų asortimentą.

     Kalbant apie sodų spalvas ir jų madas, Deimantė ir Klaudijus vieningi, kad pastaraisiais metais populiarumo viršūnėje vis dar laikosi nenuobodžios  šluotelinės hortenzijos, žydinčios kelis mėnesius ir kaskart iki vėlyvo rudens kerinčios vis besikeičiančia žiedų spalva. Į madą sodybose vėl grįžta bijūnai, senos, pamirštos mūsų močiučių ir mamų darželių gėlės. Skirtingai nei senovinės, dabartinės yra tvirto, neišgulančio kero hibridinės, įvairiausių veislių, žydinčios tris keturis kartus ilgiau už savo pirmtakes.

     Visžalių dekoratyvinių medžių asortimente savo lyderio pozicijų neužleidžia įvairiausios pušys, kurių Skirvainių medelyne apie 50 veislių. „Ne visų sodybų sklypai dideli, bet ir mažame žmonės nori įvairovės – kūgio, rutulio, kolonos tipo pušelės labai pagyvina aplinką, ištisus metus gali augti net vazonuose, yra puiki puošmena terasose“, – apie žmonių pamėgtus spygliuočius pasakoja Deimantė. Klaudijus  jai antrina, kad  TOP-ų viršūnėje yra ir daugiametės gėlės, tokios kaip ežiuolės, miskantai ir smilgos, sodyboms suteikiančios grakštumo, lengvumo, papildančios landšafto rudens spalvų paletę.

     Kartais tikrai sunku nuspėti sodybų apželdinimo madas. Jau kurį laiką turėjome šilkmedžių, bet kažkodėl niekas jais nesidomėjo, niekas neprašė ir niekam jų nereikėjo. Bet vieną savaitgalį TV laidoje „Svajonių sodai“ būtent pasakota apie šiuos dekoratyvinius augalus, brandinančius nuostabiai skanias uogas, kurios kartu su šilkmedžio lapais yra labai naudingi žmogaus sveikatai, gydo uždegimus, diabetą ir kitus susirgimus – po to savaitgalio visų mūsų šilkmedžių  kaip mat neliko, graibstyte buvo išgraibstyti, – juokiasi Klaudijus, prasitaręs, kad po tokių „Svajonių sodų“ laidų kaskart gerokai aptuštinamas jų medelyno asortimentas.

     Deimantė turi savo teoriją: kiekvieną auginamą dekoratyvinį želdinį būtina įsimylėti. Su meile augintas visada turi didžiausią pasisekimą tarp medelyno klientų.

 

Publikaciją skaitykite Joniškio rajono ir miesto laikraštyje ,,Sidabrė‘‘ Nr.38; 2021 m. gegužės mėn. 22 d. (šeštadienis);psl.6