Žemės ūkio mokykla siekia būti aktuali ir patraukli

     Joniškio žemės ūkio mokyklai naujoji direktorė Juventa Jurgelienė vadovauja dar tik mėnesį, bet per tą laiką jau spėjo susitikti su nemaža dalimi bendradarbiaujančių įstaigų, bendrovių atstovų, aptarti perspektyvas, būsimus projektus. Galvojama pagal darbdavių poreikius plėsti siūlomų profesijų pasirinkimo galimybes stojantiesiems, suteikti mokymąsi pameistrystės forma, kai profesijos mokoma darbo vietoje, o pameistrys gauna atlyginimą. Taip pat bus dalyvaujama įvairiuose projektuose, toliau atnaujinama mokymo bazė.

Naujų profesijų poreikis

     Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorė Juventa Jurgelienė vos pradėjusi dirbti naujose pareigose, susitikusi su ankstesniu šios mokyklos vadovu, dabar – Seimo nariu Liudu Jonaičiu, Pakruojo rajono meru Sauliumi Margiu ir Pakruojo rajono ŽŪB „Pelaniškiai“ vadovu Ediku Drupu aptarė bendradarbiavimo galimybes, kvalifikuotų darbuotojų poreikį, skubėjo kalbėtis su Žeimelyje besikuriančios siuvyklos–mezgimo cecho savininkais, diskutavo su Darbdavių konfederacija, su mokinių taryba aptarė perspektyvių profesijų poreikius.

     „Esame žemdirbystės kraštas, tad ūkininkiškos specialybės turi perspektyvą ir kvalifikuota darbo jėga reikalinga, tačiau ne visos jos įdomios jaunimui, ne visos atrodo viliojančios. Dabar Žeimelyje verslininkai išsinuomojo filialo patalpas, rengiama didelė siuvykla–mezgykla, jie jau pradeda ten kraustytis, planuoja priimti šimtą darbuotojų – siuvėjų–mezgėjų. Tad galbūt metų bėgyje galėtume „paleisti“ tokią profesiją. Esame tai aptarę, žinoma, turime išanalizuoti, nustatyti poreikius, gauti rekomendacijas ir teikti Švietimo ir mokslo ministerijai akredituoti, – „Sidabrei“ sakė ŽŪM direktorė J. Jurgelienė. – Į Pakruojo ir Joniškio rajonus rimtai planuoja ateiti baldų gamintojų įmonė UAB „Dominari“, kuriems reiktų baldų surinkėjų, taip pat ir siuvėjų minkštųjų baldų apmušalams siūti.“

     „Dominari“ Lietuvoje turi ne vieną cechą, apie 2000 darbuotojų. Įmonė yra viena sparčiausiai augančių, besiplečiančių baldų gamintojų ne tik Baltijos šalyse ir visoje Rytų Europoje.

Pasak direktorės, bus plečiamas multimedijos profesijos profilis, labiau pritaikant šiuolaikiniams poreikiams, orientuojantis į audiovizualiką, grafiką, elektroninius pardavimus, kas ypač aktualu dabartiniame nuotolinio bendravimo, nuotolinės–internetinės prekybos pasaulyje.

Apie pameistrystę ir neformalųjį žemdirbių mokymą

     „Iš Žemės ūkio ministerijos sulaukėme pasiteiravimo dėl bendradarbiavimo su Aleksandro Stulginskio universitetu (kūrybinio bendradarbiavimo sutartys su Lietuvos žemės ūkio universitetu bei Lietuvos gyvulininkystės institutu buvo pasirašytos ir 1999 metais – aut. past.). Kas norėtų tęsti žemės ūkio srities studijas aukštojoje mokykloje, gautų papildomų balų, baigę Žemės ūkio mokyklą, – „Sidabrei“ pasakojo Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorė J. Jurgelienė. – Aktyviai diskutuojame ir apie pameistrystės mokymosi formą, kuri jau yra taikoma kai kuriose profesinėse mokyklose. Turime gerųjų pavyzdžių Alytaus regione, ir jaunimas šią galimybę gana pozityviai vertina. Įprastai profesinėje mokykloje vyksta teorinė ir praktinė mokymo dalys. Praktiką pas darbdavį mokinys atlieka trumpai, maždaug pusantro mėnesio, ir ne visada už ją gaunamas atlygis. Pameistrystė skiriasi iš esmės, nes tai yra mokymasis dirbant, didžioji mokslų dalis vyksta darbo vietoje. Be to, su darbdaviu sudaroma sutartis, mokamas atlyginimas.“

     Pasak direktorės, galima plačiau išnaudoti Gruzdžių sektorinį centrą. Planuojama vykdyti mokymus pagal 3 neformaliojo žemdirbių tęstinio mokymo programas, kurios yra įtrauktos į viešosios įstaigos Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros sudarytą Žemės, miškų, žuvininkystės ūkio ir kaimo plėtros sektoriaus dalyvių neformaliojo tęstinio profesinio mokymo programų sąvadą. Tai būtų dekoratyvinių augalų auginimas (40 akademinių valandų), agrarinė aplinkosauga ir kraštovaizdžio gerinimas (18 akademinių valandų), vaistažolių auginimas natūriniame ūkyje (16 akademinių valandų). Pasitelkiant į pagalbą socialinius partnerius – Lietuvos darbdavių konfederaciją – Europos Sąjungos finansuojamai programai bus teikiama paraiška mokyklos mokytojos Ramutės Liucvaikienės iniciatyva saugusiųjų mokymams organizuoti auginti vaistažoles, įgyti aplinkosaugos, ekologinių žinių. Programa apimtų 300 dalyvių. Augalininkystės sritis pasirinkta neatsitiktinai, nes Joniškio žemės ūkio mokykla turi puikių, kvalifikuotų būtent šios srities specialistų su magistro laipsniu, didele darbo patirtimi, apdovanojimais.

Darbo yra, liūdna nebus

     Bus tęsiama projektinė veikla, mokinių tarptautiniai mainiai, praktika su galimybe užsidirbti, mokytojų tobulinimasis.

     Kovo 16 dieną direktorė Juventa Jurgelienė susitiko su UAB „Baltijos automobilių diagnostikos sistemos“ – viešo pirkimo būdu laimėjusios įmonės – direktoriumi Pauliumi Mačerinsku ir aptarė autoserviso įrangos įrengimo darbus Žemės ūkio mokykloje. Tai dar vienas, Technikos priežiūros verslo darbuotojo ir Automobilių mechanikams mokyti ir praktiniams įgūdžiams gerinti reikalingas pirkinys – autokeltuvai.

Mokykloje įrengta nauja virtuvė, atnaujinamas kitas inventorius.

     „Darbo yra, aktyvus kolektyvas, liūdna nebus. Mano vienas iš prioritetų – stadionas, kuris visai nebetinkamas naudoti, reikia kapitalinio remonto, po truputį ir mokyklą turime tvarkyti, bendrabučio išorę. Vadovaujant L. Jonaičiui buvo sumanyta įrengti mokomąjį šiltnamį, bet nefinansuotas projektas, apie tai vėl galvojame, – būsimų darbų sąrašą pažėrė J. Jurgelienė. – Man rūpi mokyklos įvaizdis. Džiaugiuosi mokyklos kūrybine grupe, kuri kartu su buvusiu mokiniu, aktoriumi Linu Barausku sukūrė reklaminį filmuką. Jis jau pasklido plačiai po Šiaulių regioną – tikimės sulaukti didelio susidomėjimo mokykla. Skleidžiant informaciją  labai padeda išsaugoti puikūs santykiai su jaunimo organizacijomis, kitais jaunimo centrais, kurie noriai dalinasi mūsų reklama.“

Loreta RIPSKYTĖ

Publikuojama ,,Sidabrėje,, 2021 m. balandžio 28 d.,Nr. 32, psl.3